Jak zostać profesjonalnym fotografem w trudnych czasach?


Lewy brzeg Tamizy, widok z London Bridge, Londyn
Fot. Jacek Litwin

Masz więcej czasu. Świat zwolnił, a wraz z nim Ty. Po co odkładać marzenia na lepsze chwile. Nikt nie wie kiedy nastąpią i być może to jest właściwy moment, abyś spełnił swoje marzenie o fotografowaniu. Jak pokazały ostatnie tygodnie, wcale nie musimy codziennie biegać do sklepu i robić drobne zakupy na kolację, na śniadanie, można to robić raz na kilka dni. Galerie i przestrzenie wielkopowierzchniowe pozamykane, więc okazuje się, że nie tracimy czasu na wpatrywanie się w witryny sklepowe. Minimalizm powraca i ergonomia nie tylko zakupów, ale naszych codziennych czynności. Co to oznacza? - Mamy więcej czasu dla siebie, chcemy się spotykać ze znajomymi, chętniej rozmawiamy na ulicy nawet z tymi, którym przez ostatnich 10 lat mówiliśmy tylko DZIEŃ DOBRY... zaczynamy się zauważać. Dlatego wykorzystaj pandemię na pasję, o której mówisz od wielu lat, a z braku czasu nie podjąłeś działania. Bariera wejścia do świata fotografii jest bardzo mała. Co to oznacza? Postęp technologiczny przekształcił ją w jedno z najbardziej dostępnych hobby na świecie. Tak bardzo, że rzadko zdarza się, aby ktoś w wieku 8-99 lat chodził bez aparatu w kieszeni przez cały czas. Wielu z nich ma nawet własną stronę internetową z fotografią, na której dzielą się swoimi dziełami z całym światem. W pewnym sensie bycie fotografem nigdy nie było łatwiejsze, ale jednocześnie jest to niezwykle trudne przedsięwzięcie. Możesz zacząć robić zdjęcia w każdej chwili, a nawet bez większych ograniczeń poćwiczyć. Ale stanie się profesjonalnym fotografem wymaga znacznie więcej niż bycia dobrym w robieniu zdjęć. Będziesz musiał nauczyć się techniki każdego ujęcia, rozwinąć unikalną perspektywę spostrzegania świata, walczyć w niesamowicie konkurencyjnej przestrzeni i utrzymać stały rozwój osobisty i zawodowy. Podsumowując, oznacza to, że decydujesz się na wiele lat poświęcenia, ciężkiej pracy i praktyki. Aby pomóc Ci poruszać się po tym nieznanym terytorium i sprawić, by podróż była mniej przytłaczająca, przygotowałem przewodnik, jak zostać profesjonalnym fotografem, który poprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku:


 1. Określ swój cel.

 2. Opanuj swoje umiejętności.

 3. Weź kilka zajęć.

 4. Ćwicz non-stop.

 5. Poznaj wszystkie możliwości.

 6. Znajdź swoją niszę.

 7. Zdobądź odpowiedni sprzęt.

 8. Poświęć czas na edycję.

 9. Opracuj własny styl.

 10. Zbuduj solidne portfolio.

 11. Stwórz piękną stronę internetową.

 12. Odśwież swoje umiejętności sieciowe.

 13. Wyznacz swoją strategię marketingową.

 14. Przygotuj plan biznesowy.

 15. Zainwestuj w swój rozwój.


1. Określ swój cel.


Przed rozpoczęciem podróży do profesjonalnego fotografa należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Zacznij od przygotowania listy pytań, na które musisz odpowiedzieć przed rozpoczęciem nowej przygody.


Niektóre z punktów, które zdecydowanie powinny być częścią tej listy, obejmują:

 • Dlaczego chcę być profesjonalnym fotografem?

 • Co mnie zmotywuje, gdy moje postanowienia do pasji zaczną mnie zawodzić?

 • Czy jestem gotów poświęcić na to czas i wysiłek?

 • Co mogę zaoferować mojej lokalnej branży?

 • Czy mogę stać się tak dobry, jak chciałbym być?

 • Jak mogę zarabiać pieniądze jako fotograf?

 • Ile jestem skłonny przeznaczyć na ten cel?


Odpowiedź na wiele z tych pytań będzie wymagać godzin autorefleksji, podczas gdy inne będą wymagały przeprowadzenia pewnych badań zarówno online, jak i offline. Możliwe jest nawet, że w tym momencie nie będziesz w stanie odpowiedzieć na wszystkie, ponieważ niektóre odpowiedzi idą w parze z czasem i doświadczeniem.


Jednym z najlepszych sposobów na rozpoczęcie przygody z zostaniem profesjonalnym fotografem jest rozmowa z prawdziwymi profesjonalnymi fotografami. Będą mogli opowiedzieć Ci o swoich doświadczeniach, a także zaoferować kilka wskazówek i doradzić jak zacząć podróż po świecie fotografii.


2. Opanuj swoje umiejętności.


Prawdopodobnie nie będzie to zaskoczeniem, ale najważniejszą inwestycją w dążenie do zostania profesjonalistą jest rozwój umiejętności fotograficznych.


Cytując Ansela Adamsa: „Najważniejszym elementem aparatu jest dwanaście cali za nim”.

Niezależnie od tego, czy robiłeś zdjęcia przez pół dekady, czy nigdy nie trzymałeś aparatu innego niż jednorazowy Fuji film, Kodak, który zrobiłeś na wycieczce w szkole podstawowej, pamiętaj, że masz przed sobą długi proces nauki.


Chociaż tempo i kroki tego procesu będą całkowicie zależały od Twojej aktualnej wiedzy i preferencji, zalecam rozpocząć od pogłębienia wiedzy na temat najczęściej używanych terminów fotograficznych. Rozumienie żargonu fotograficznego pomoże Ci lepiej poruszać się zarówno w świecie zawodowym, jak i edukacyjnym.


Gdy poczujesz się dobrze z tą teorią, zastosuj każdą koncepcję. Przede wszystkim bardzo dobrze poznaj swój aparat. Jest to Twoje narzędzie pracy. Podczas zajęć praktycznych z czasem zaczniesz poznawać jego coraz większe możliwości. W zależności od rodzaju fotografii poznasz funkcje, które będziesz w przyszłości stosował lub unikał. Ćwicz, eksperymentuj, baw się i ucz. Zacznij od podstawowych technik, a gdy poczujesz się z nimi w pełni komfortowo, dopiero przejdź do bardziej złożonych. Istnieją dwa główne cele, którym należy się kierować:


 • umiejętność rozpoznawania technicznych potrzeb każdej sceny

 • umiejętność ich poznania za pomocą aparatu.


3. Weź kilka zajęć praktycznych.


Formalne uczenie się nie jest wymagane, aby zostać profesjonalnym fotografem. Jak zapewne wiesz, w branży jest wielu ekspertów, którzy są całkowicie samoukami. Jednak praca z mentorem może wnieść dużą wartość do Twojej kariery i znacznie przyspieszyć proces uczenia się.


Na podstawie Twoich preferencji i dostępności możesz wybrać zapisanie się na kursy uniwersyteckie, uczęszczać na lokalne programy, zapisać się na warsztaty lub wziąć udział w lekcjach fotografii online. Chociaż poziom trudności i jakość mogą się znacznie różnić, zapewnią Ci solidną podstawę, na której możesz dalej budować swoją profesjonalną karierę fotograficzną.


Co ważniejsze, będziesz mógł uczyć się od ludzi, którzy już doświadczyli ścieżki, którą dopiero zaczynasz. Nie tylko usłyszysz o tym, co zrobili, aby odnieść sukces, ale także o tym, z jakimi trudnościami się borykali i jak je pokonali. Te spostrzeżenia są niezwykle cennym narzędziem, które najprawdopodobniej przegapisz, jeśli zdecydujesz się na samodzielną naukę.


4. Ćwicz bez przerwy.

Mówi się, że opanowanie umiejętności zajmuje 10 000 godzin. To około 417 dni, więc przygotuj się na większość czasu z aparatem w rękach. Zanim zdecydujesz się na pierwsze płatne zlecenie, powinieneś być w stanie bez trudu określić, jakich narzędzi i ustawień wymaga Twój aparat. W zależności od warunków pracy niejednokrotnie będziesz musiał korygować parametry aparatu, aby dostosować je do każdej sceny i przełączać się między nimi z zamkniętymi oczami. Dlatego pamiętaj! Poznaj bardzo dobrze swoje narzędzie pracy. Praktyka idzie w parze z solidnym fundamentem w teorii. Zacznij od zapoznania się z konkretną techniką lub ustawieniem i od razu wprowadzaj ją w życie. Gdy poczujesz się wystarczająco komfortowo, przejdź do następnej na liście. Wraz z rozwojem Twojej wiedzy zwiększy się Twoja pewność siebie i jakość rejestrowanych obrazów. Noś aparat ze sobą wszędzie, jakby to był Twój telefon lub portfel i przetestuj swoje umiejętności z różnymi przedmiotami i w różnych warunkach środowiskowych. Stała praktyka to najlepszy sposób, aby czuć się swobodnie za kamerą i naprawdę zabrać swoje umiejętności tam, gdzie trzeba. Dodatkowo będziesz produkował dużą ilość treści do udostępniania w mediach społecznościowych i portfolio.
5. Poznaj wszystkie możliwości.


Bardzo częstym błędem wśród początkujących fotografów jest od razu skupienie całej swojej energii na konkretnym typie fotografii. Nawet jeśli rozpoczniesz swoją podróż, aby stać się profesjonalnym fotografem z bardzo jasnym celem, co chcesz robić w życiu, ważne jest, aby rozpocząć karierę, próbując wielu gatunków fotografii.


Należy pamiętać, że każdy rodzaj fotografii ma inne wymagania, a zatem każde z nich daje szansę na poszerzenie wiedzy i umiejętności. Na przykład, jeśli fotografujesz tylko pejzaże, nie dowiesz się niczego o fotografii studyjnej i niewiele o sztucznym oświetleniu.


Co więcej, możliwość robienia wyjątkowych zdjęć w różnych rodzajach fotografii, na początku otworzy wiele drzwi. Spójrz na dostępne prace online w zakresie rodzajów fotografii i zobacz, w których z nich czułbyś się wystarczająco dobrze, aby podjąć wyzwanie. Następnie spójrz na te dziedziny, które nie znalazły się na Twojej liście i poświęć im czas na opanowanie wymaganych umiejętności. Na dłuższą metę dobrze dobrany zestaw umiejętności zabierze Cię znacznie dalej niż szybki rozwój w bardzo wąskiej dyscyplinie.


Dobra rada. Oglądaj prace mistrzów. Wiedza jest na wyciągnięcie ręki. W świecie online możesz obejrzeć wystawy, albumy, poznać historię i kariery ludzi fotografii. Wracaj do nich i analizuj ich prace. Zadawaj sobie pytania, dlaczego są takie świetne? Co w nich jest takiego szczególnego? Jak uzyskali taki efekt? Uwierz mi, że wraz z Twoim rozwojem osobistym, praktyką fotograficzną, tych pytań będzie coraz mniej. Wszystko zależy od Ciebie od Twojej wytrwałości w ciężkiej pracy fotografa.


6. Znajdź swoją niszę.


Ustanowienie swojej niszy to pierwszy krok w kierunku budowania osobistego stylu i marki, która wyróżnia Cię z tłumu. Pomoże to również uniknąć przesycenia rynków i jeszcze bardziej zdefiniować rodzaj profesjonalnego fotografa, którym chcesz się stać.


Po spędzeniu wystarczająco dużo czasu na fotografowaniu różnych obszarów fotografii, znajdziesz typ, który naprawdę przemawia do Ciebie i cel, który ustawiłeś w kroku pierwszym. Ten krok ma kluczowe znaczenie dla Twojej kariery jako profesjonalnego fotografa, więc nie próbuj się śpieszyć i zadowalać się czymś innym niż tym „Pierwszym”.


Pamiętaj, że powinieneś znaleźć równowagę między tym, co lubisz robić, a tym, czego potrzebuje rynek. Poświęć trochę czasu na badania, zwracając szczególną uwagę na najnowsze trendy w fotografii i trajektorię różnych gatunków w ostatnich latach. Aby stać się profesjonalnym fotografem koniecznie musisz upewnić się, że rzeczywiście możesz kontynuować karierę w tej dziedzinie.


Teraz znalezienie gatunku, na którym ma się skupić twoja kariera, nie oznacza, że prawnie nie wolno ci nigdy więcej uprawiać innego rodzaju fotografii. W rzeczywistości najprawdopodobniej będziesz to robił co jakiś czas. Ta specjalizacja będzie po prostu typem pracy, z której jesteś znany, co z kolei pomoże znaleźć Cię o wiele łatwiej potencjalnym klientom.


7. Zdobądź odpowiedni bieg.


Jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów fotograficznych mówi, że do robienia wspaniałych zdjęć potrzebujesz drogiego sprzętu. Choć nie jest to prawdą, nie można zaprzeczyć, że ten sprzęt jest bardzo ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jeśli chcesz zostać profesjonalnym fotografem. Możesz robić niesamowite zdjęcia za pomocą smartfona, ale w większości przypadków klienci nie będą czuli się zbyt pewnie, płacąc komuś za zrobienie zdjęć tym samym telefonem, który mają w kieszeni.


Rozpocznij karierę od sprzętu, który już posiadasz, lub kup to, na co możesz sobie pozwolić, jeśli zaczynasz od zera. Sprzęt, którego potrzebujesz do pracy, zależy od nisz, na które zdecydujesz się skupić. Dlatego powinieneś powstrzymać się od wydawania pieniędzy na akcesoria do aparatu, których możesz nie potrzebować przez kolejne kilka miesięcy.


Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy, jakość narzędzi jest znacznie ważniejsza niż ilość. Lepiej będzie zainwestować w doskonałe szkło (obiektyw) niż kupić cztery przeciętne. Oznacza to oczywiście, że cena, jaką płacisz za każdy nowy dodatek do swojej kolekcji, może być wyjątkowo wysoka.


Najlepszą opcją, jeśli chodzi o pracę z wysokiej klasy sprzętem, jest jego wypożyczanie. Pozwala to wypróbować, jak się z tym czujesz i jakie są Twoje spostrzeżenia, zanim w pełni zainwestujesz. Wynajem jest również świetnym rozwiązaniem, jeśli Twoja impreza wymaga więcej sprzętu niż to, co posiadasz, zwłaszcza jeśli nie są to narzędzia, których ciągle potrzebujesz.


8. Poświęć czas na edycję.


Nie daj się zwieść złej reputacji słowa „photoshopped” i popularności hashtaga fotograficznego „nofilter”: nawet najbardziej wybitne zdjęcia wymagają minimalnej edycji. Czujnik aparatu po prostu nie może zobaczyć i zinterpretować sceny dokładnie w taki sam sposób, w jaki to robisz, niezależnie od tego, jak dokładne są Twoje ustawienia.


Przetwarzanie końcowe sprawia, że Twoje zdjęcia są „dobre” i „wyjątkowe”, a Twoja osobowość i styl świecą. Z tego powodu powinieneś poświęcić mu tyle samo energii, co na rozwój umiejętności z aparatem. Powinieneś zacząć pracować z podstawowymi narzędziami i przejść do zaawansowanych samouczków w miarę poprawy umiejętności edycji.


Dwie najbardziej popularne opcje w branży to Photoshop i Lightroom, oba opracowane przez Adobe. Istnieje jednak długa lista darmowego oprogramowania do edycji zdjęć dostępnego online, które można wypróbować przed zarejestrowaniem się na płatną wersję.


9. Rozwiń własny styl.


W idealnej sytuacji każdy, kto zobaczy Twoją pracę, powinien być w stanie natychmiast stwierdzić, że jesteś jej autorem. To jest ostateczny cel dla każdego artysty, ponieważ oznacza, że jego wizja świata nie jest podobna do żadnej innej. Aby osiągnąć ten zaszczyt, musisz znaleźć swój styl fotografii.


Zacznij od zestawienia najlepszych zdjęć, z których jesteś najbardziej dumny. Zobacz, co mają wspólnego i podsumuj w nie więcej niż trzech słowach. Mogą one obejmować wszystko, od kompozycji po emocje.


Następnie ustal kilka podstawowych wskazówek, które pozwolą Ci wdrożyć te koncepcje na dowolny temat i scenę. Upewnij się, że czujesz się komfortowo, utrzymując je w kilku konfiguracjach, ponieważ nie chcesz, aby ograniczało to twoją kreatywność w przyszłych przedsięwzięciach.


10. Zbuduj solidne portfolio


Zdecydowana większość osób, które zamawiają Twoje usługi, robi to, ponieważ lubią Twoją pracę. Reszta będzie składać się z członków rodziny, przyjaciół i przyjaciół członków rodziny. Zbiór obrazów, które pokazujesz potencjalnym klientom, jest znany jako portfolio.


To może być po prostu najpotężniejsze narzędzie w dążeniu do zostania profesjonalnym fotografem, ponieważ jest to klucz do udanej kariery. Powinien być skoncentrowany na Twojej niszy i zawierać tylko rodzaj pracy, do której chcesz zostać zatrudniony. Upewnij się, że dołączasz tylko najbardziej wyróżniające się zdjęcia i regularnie je aktualizuj.


Możesz zdobyć inspirację, przeglądając portfolio fotograficzne od innych twórców lokalnych, zarówno online, jak i offline. Pozwoli to zobaczyć, jak decydują się wyświetlać swoją pracę, a także średnią liczbę dołączonych zdjęć.


11. Stwórz piękną stronę internetową


Fotograf bez strony internetowej jest jak statek bez silnika. Oczywiście będziesz w stanie obejść się bez niego, ale nigdy nie będziesz w stanie osiągnąć pełnego potencjału. Zasadniczo lista powodów, dla których potrzebujesz strony internetowej z fotografiami, jest prawie nieograniczona. Najważniejszą z nich jest to, że jest to XXI wiek, a jeśli nie jesteś online, po prostu nie istniejesz.


Posiadanie strony internetowej z fotografią jest obowiązkowe. Nie tylko do łatwego dzielenia się pracą z kimkolwiek na świecie, ale także do znalezienia przez potencjalnych klientów szukających oferowanych usług. Podczas gdy udostępnianie może odbywać się za pośrednictwem innych platform, takich jak media społecznościowe, znalezienie online wymaga narzędzi SEO dla fotografów dostępnych tylko na stronie internetowej.


Witryna pozwoli także reklamować Twoje usługi, zarezerwować bilety na koncerty, dzielić się albumami cyfrowymi z klientami, opowiadać historię, a nawet sprzedawać zdjęcia online.12. Odśwież swoje umiejętności sieciowe.


Duża część, budowania kariery jako profesjonalny fotograf, to praca z ludźmi. Nie tylko z klientami, ale także z innymi fotografami i firmami w Twojej branży. Oznacza to, że umiejętności Twoich współpracowników i partnerów są prawie tak samo ważne jak Twoje umiejętności za kamerą lub komputerem.


Musisz dowiedzieć się, jak zbudować relacje z każdym, kogo spotkasz. Obejmuje to wszystko, od niezobowiązującego poinformowania o Twoich usługach podczas rozmowy z przyjaciółmi, po uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach z innymi specjalistami w branży.


Inną opcją jest aktywne poszukiwanie możliwości biznesowych poprzez współpracę. Na przykład możesz współpracować z firmami związanymi z Twoją linią pracy lub dotrzeć do marek jako fotograf do celów partnerskich.


Pod koniec dnia większość twoich klientów znajdzie Cię dzięki poleceniom, a nie wyszukiwaniom internetowym lub reklamom. Dlatego powinieneś spróbować wywrzeć pozytywny wpływ na ludzi i upewnić się, że cię pamiętają.


13. Wyznacz swoją strategię marketingową.


Gdy masz już solidne portfolio do pokazania i jasną ścieżkę kariery, nadszedł czas, aby rozpocząć marketing. Obecnie najpopularniejszym sposobem na zwrócenie uwagi na fotografów i ich pracę jest korzystanie z platform społecznościowych. Sprawdź, które z nich są bardziej popularne dla Twojej specjalności i zacznij budować na nich silną pozycję.


Oprócz poszerzenia zasięgu swoich zdjęć, media społecznościowe umożliwiają również łączenie się z ludźmi na całym świecie. Biorąc pod uwagę platformy, które mają znaczenie dla Twojej kariery zawodowej, jest to coś, czego po prostu nie możesz ignorować.


Ale Twoje wysiłki nie powinny ograniczać się do świata mediów społecznościowych. Istnieje wiele pomysłów na marketing fotografii, które pomogą umieścić Twoje nazwisko w centrum uwagi, takie jak pisanie bloga, konkursy fotograficzne i drukowanie wizytówek.


Zobacz, co robią inni specjaliści w Twojej dziedzinie i zobacz, jak dostępne opcje są zgodne z Twoimi celami i potrzebami. Prawdopodobnie nie osiągniesz całej swojej strategii marketingowej za pierwszym razem, więc nie bój się próbować różnych rzeczy.


14. Przygotuj plan biznesowy.


Większość profesjonalnych fotografów staje się właścicielami firm. Jest to wynik zarówno chęci posiadania pełnej kontroli nad swoimi projektami, jak i braku pełnoetatowych stanowisk w branży fotograficznej. Aby dotrzeć na ten etap, tak jak to możliwe, przygotuj się, aby zacząć sprawdzać swoje umiejętności biznesowe, zanim zaczniesz myśleć o otwarciu prawdziwej firmy.


Nawet jako wolny strzelec powinieneś mieć biznesplan fotografii, na którym możesz określić, które usługi chcesz zaoferować i ile chcesz za nie pobierać. I nie martw się, kiedy nadejdzie czas na rozpoczęcie biznesu fotograficznego.


15. Zainwestuj w swój rozwój.


Nigdy nie przestawaj się uczyć. Nawet jeśli pracujesz w branży od trzech dekad, wciąż powinieneś szukać sposobów na poszerzenie swojej wiedzy i ulepszenie usług, które oferujesz klientom. Zainwestuj tyle czasu, energii i pieniędzy, ile możesz, w finansowanie rozwoju osobistego i zawodowego.


Subskrybuj blogi i biuletyny, aby zawsze być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami w branży. Dołącz do warsztatów i obejrzyj samouczki online. Rozpocznij osobisty projekt, który sprawi, że będziesz zabierał aparat nawet wtedy, gdy nie masz zaplanowanego zlecenia. Fotografuj dziedziny, które nie mają nic wspólnego z Twoją niszą. Twórz kreatywne pomysły fotograficzne, które rzucają wyzwanie Twoim umiejętnościom. I co najważniejsze, ciągle podtrzymuj przy życiu swoją pasję do fotografii.

18 wyświetlenia0 komentarz