top of page

Jak już dziś zmienić swój sposób myślenia? 

Niektóre linki w tym poście mogą być linkami partnerskimi. Ujawniamy naszego partnera. Zobacz, aby uzyskać więcej informacji.

 

"Dzisiaj masz możliwość przejścia od pozbawionego mocy sposobu myślenia o egzystencji do wzmocnionej rzeczywistości życia ukierunkowanego na cel. Dziś jest nowy dzień, który został Tobie przekazany do kształtowania. Masz narzędzia, a teraz wyjdź i stwórz arcydzieło" - Steve Maraboli, Moc Jednego

Sednem tego cytatu jest przekonanie, że niezależnie od tego, co aktualnie dzieje się w Twoim życiu, sposób, w jaki postrzegasz swoje życie, czyni Cię szczęśliwym lub nieszczęśliwym.Jeśli pochłaniają Ciebie negatywne założenia lub przekonania, to będziesz nieszczęśliwy/nieszczęśliwa. Z drugiej strony, jeśli masz pozytywne nastawienie (nawet w trudnych czasach), będziesz szczęśliwy/szczęśliwa.


Ostatecznie postrzeganie jest Twoją rzeczywistością, więc zmiana sposobu w jaki patrzysz na swoje życie, może coś zmienić. Ale skąd możesz wiedzieć kiedy Twoje nastawienie jest błędne?


To może być trudne do stwierdzenia, kiedy negatywne myśli są poza Tobą, a kiedy w Twojej psychice. To część problemu z negatywnym nastawieniem - zaciemnia Twój osąd. Na szczęście istnieje kilka "znaków na niebie", które ostrzegają Ciebie, że nadszedł czas, aby poprawić swoje myśli i sposób myślenia.


Spis treści:

I. Fixed mindset versus Growth mindset - nastawienie.

II. Oznaki, że nadszedł czas, aby zmienić sposób myślenia.

 1. Ciągle koncentrujesz się na tym, co jest nie tak

 2. Opłakujesz swoje porażki i zapominasz odczuwać radość ze swoich sukcesów

 3. Nie chcesz stawić czoła prawdzie

 4. Czujesz złość, gdy Twoje oczekiwania nie są spełnione

 5. Czujesz brak satysfakcji i niezadowolenie ze wszystkiego co masz i czego nie masz

 6. Często doprowadzasz do starć z ludźmi, na których Tobie zależy

 7. Myślisz o tym, co "musisz" zrobić, zamiast o tym, co "możesz" zrobić

 8. Postrzegasz siebie jako ofiarę

 9. Trzymasz się dramatów innych ludzi

III. Jak zmienić sposób myślenia?

 1. Opracuj rutynę

 2. Zmień samorozmowę

 3. Rzuć wyzwanie ograniczającym przekonaniom

 4. Staw czoła swoim lękom

 5. Znajdź system wsparcia

IV. Jak długo trwa zmiana sposobu myślenia?

V. Wniosek.I. Fixed mindset versus Growth mindset - nastawienie


Jeśli masz nastawienie na rozwój, najprawdopodobniej postrzegasz inteligencję i talenty jako możliwe do nauczenia się i coś, co można poprawić. Jeśli jednak masz ustalony, stały sposób myślenia, postrzegasz te cechy jako niestabilne i nie coś, co można z czasem zmienić.


Psycholog Carol Dweck przedstawiła koncepcje growth i fixed mindset w swojej książce Mindset: The New Psychology of Success, opublikowanej w 2006 roku. Carol Dweck twierdzi, że sytuacje stanowiące wyzwanie mogą być znaczące i katastrofalne dla kogoś ze stałym nastawieniem, ponieważ nie widzi on szans na poprawę w przyszłości.


Zmiana nastawienia ze sztywnego sposobu myślenia na nastawienie na rozwój jest prawie niemożliwa w ciągu zaledwie jednego dnia. To zajmie trochę czasu i praktyki. Aby rozpocząć, zastanów się, co Ci się nie udało i wyciągnij wnioski z każdej porażki, przestań zabiegać o aprobatę innych, znajdź okazje do świętowania sukcesu i skup się bardziej na satysfakcjonujących działaniach.

"Osoby, które wierzą, że ich talenty można rozwijać (poprzez ciężką pracę, dobre strategie i wkład innych) mają nastawienie na rozwój. Zwykle osiągają więcej niż osoby z nastawieniem na stabilność (ci, którzy wierzą, że ich talenty są darami wrodzonymi." - Karol Dweck

Przyjrzyjmy się teraz niektórym "znakom na niebie" wskazującym, że nadszedł czas na zmianę sposobu myślenia.II. Oznaki, że nadszedł czas, aby zmienić sposób myślenia


Czy bardziej skupiasz się na porażce niż na sukcesie? Czy masz więcej dni negatywnych niż pozytywnych? Czy czujesz się beznadziejny/beznadziejna i niespokojny/niespokojna? To tylko kilka sposobów na stwierdzenie, czy potrzebujesz zmiany sposobu myślenia. Czytaj dalej, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje.


1. Ciągle koncentrujesz się na tym, co jest nie tak


Traktorzysta na postoju taxi.
fot. Jacek Litwin / Czy traktorzysta jest taksówkarzem?

Czy zawsze skupiasz się na swoich zmartwieniach i rozczarowaniach, ale nigdy nie myślisz o rzeczach, które faktycznie idą po Twojej myśli? To pewny znak, że Twój sposób myślenia jest skażony negatywnością.


W tej chwili może się dziać wiele złych rzeczy, ale jest szansa, że przynajmniej niektóre aspekty Twojego życia są w dobrej formie.


Poświęcenie czasu na bycie wdzięcznym za te rzeczy jest ważne, ponieważ pomaga powstrzymać zło przed całkowitym przytłoczeniem Twojej perspektywy. Jeśli staniesz się ślepy/ślepa na dobre rzeczy, możesz je stracić lub nie wykorzystać ich na swoją korzyść.


2. Opłakujesz swoje porażki i zapominasz odczuwać radość ze swoich sukcesów


Wata cukrowa i fajerwerki
fot. Jacek Litwin / Czy lubisz watę cukrową?

"Dzisiejsze trudności i zmagania są jedynie ceną, jaką musimy zapłacić za osiągnięcia i zwycięstwa jutra." - William JH Boetcker

Jest to ściśle związane z powyższym cytatem. Czy czujesz złość i przygnębienie za każdym razem, gdy ponosisz stratę, ale przemilczasz swoje zwycięstwa i rozwój osobisty?


Kiedy nie poświęcasz czasu na świętowanie momentu, w którym coś idzie po Twojej myśli, dzieje się tak dlatego, że na poziomie świadomym lub nieświadomym nie wierzysz w swoje zwycięstwo. Wierzysz, że pod spodem kryje się ziarno porażki i pozwalasz tym negatywnym emocjom przejąć kontrolę.Kiedy to robisz, ciągle wysyłasz sobie bardzo negatywną wiadomość. Wierzysz, że zawsze poniesiesz porażkę i nie możesz świętować zwycięstw, ponieważ wszystkie one są tylko przyszłymi porażkami w przebraniu. To naprawdę kiepski sposób na życie, ponieważ nie tylko tracisz wszystkie cenne, piękne chwile życia, ale plujesz na samo życie i własną pomysłowość, szczęście i osiągnięcia.


„Ale ja nie chcę niczego brać za pewnik” — możesz odpowiedzieć. To dobrze, ale istnieje trzecia ścieżka: wdzięczność. Pamiętaj, ciągłe poddawanie w wątpliwość swoich zwycięstw jest tak samo niewdzięczne, jak przyjmowanie ich za pewnik, ponieważ nie jest to dla nich prawdziwe uznanie.


3. Nie chcesz stawić czoła prawdzie


Codziennie chowaj głowę w piach, statuetka buntu wyrażająca posiadanie własnego zdania.
fot. Jacek Litwin / Wygoda i lenistwo oraz wymówki... komplet.

Narzekanie na rzeczywistość tego nie zmieni. Możesz cały dzień wściekać się na deszczowe chmury, ale i tak słońce nie wyjdzie. Dobrze jest mieć poczucie sprawiedliwości, doceniać to, co być powinno.


Ale w pewnym sensie nieustanne narzekanie jest odmową uznania i zaakceptowania prawdy. Po prostu pewnych rzeczy nie można zmienić. Nie wszystko jest pod Twoją kontrolą. I nie ma większego błędu niż odmowa zobaczenia świata takim, jaki jest, ponieważ jest to punkt, w którym nie można już odróżnić faktów od fikcji.


Podejmij działania, aby zmienić rzeczy, które możesz zmienić. Mów prawdę, gdy widzisz niesprawiedliwość, ale zaakceptuj fakt, że świat nigdy nie będzie sprawiedliwy, choć być może powinien. Dopóki nie zaakceptujesz tego faktu i nie zmienisz swojego sposobu myślenia, nigdy nie będzie to realistyczne i zawsze będziesz nękany/nękana urazą, że Twoje oczekiwania nie zostały spełnione.


4. Czujesz złość, gdy Twoje oczekiwania nie są spełnione


Monodram Muzyczny "Moja Mama Janis" w wykonaniu Jolanty Litwin-Sarzyńskiej
fot. Jacek Litwin / "Oddaj mi moje cymbałki!" - wykrzykuje Jolanta Litwin-Sarzyńska w monodramie muzycznym "Moja Mama Janis"

To prowadzi bezpośrednio do kolejnego znaku. Jeśli ciągle stwierdzasz, że świat, ludzie w Twoim życiu, a nawet Ty sam/sama nie spełniasz swoich oczekiwań, to najprawdopodobniej oznacza, że Twoje oczekiwania są nierealistyczne. Nasze oczekiwania są ogromną częścią naszego sposobu myślenia. Są tym, co uważamy za możliwe lub konieczne.


Oczekiwania stanowią podstawę naszych doświadczeń. Jeśli mamy nierealistycznie wysokie oczekiwania, nic nigdy nas nie zadowoli. Na przykład, jeśli po ukończeniu studiów spodziewasz się, że w wieku 30 lat zostaniesz milionerem/milionerką, a w wieku 25 lat jeszcze nie osiągniesz tego celu, będziesz prawdopodobnie bardzo nieszczęśliwy/nieszczęśliwa.


Ale czy jesteś nieszczęśliwy/nieszczęśliwa, bo nie jesteś milionerem/milionerką lub nie osiągnąłeś/osiągnęłaś tego, czego oczekiwałeś/oczekiwałaś w tym wieku?


To wszystko wraca do postrzegania świata takim, jakim jest naprawdę. Może jesteś zdolny/zdolna i ambitny/ambitna i może w idealnym świecie "miałbyś/miałabyś już swój pierwszy milion".


Ale nie żyjemy w idealnym świecie, a przy wszystkich darach i ambicjach na świecie, nie można kontrolować każdego czynnika. Dlatego dostosowanie naszych sposobów myślenia, aby przetrwać i rozwijać się w takim świecie, jest ważne.5. Czujesz brak satysfakcji i niezadowolenie ze wszystkiego co masz i czego nie masz


Wadą ambicji jest to, że często zaślepia nas na wspaniałe rzeczy i ludzi, których już mamy w naszym życiu. Może chcesz mieć większy dom lub droższy samochód, ale czy pamiętasz, kiedy nie miałeś nawet domu lub samochodu, który masz teraz? Może chciałbyś mieć więcej przyjaciół, lekceważąc wartość przyjaciół, których masz teraz.


Zawsze jest więcej, do czego można dążyć, ale z tego powodu więcej nigdy nie może nas naprawdę zadowolić. Zawsze pozostawia dziurę, której nie da się zapełnić.


"Nigdy nie przestaniesz chcieć więcej, dopóki nie pozwolisz sobie mieć tego, co już masz. Zdecyduj się to przyjąć. Delektuj się tym. Teraz jest dobry czas, aby to zrobić." - Geneen Roth

6. Często doprowadzasz do starć z ludźmi, na których Tobie zależy


Feta 2018 "Rozbitkowie"
fot. Jacek Litwin / Kto się czubi, ten się lubi... podobno.

Jeśli ciągle nie zgadzasz się z ludźmi, których kochasz, to dobry znak, że Twój sposób myślenia może wymagać zmiany, zwłaszcza jeśli ufasz tym ludziom i szanujesz, i cenisz ich opinie.


Twoje kłótnie z nimi mogą odbijać się bardziej na Tobie niż na nich. Spróbuj zobaczyć, skąd pochodzą – może to zmienić, Twoje zdanie na lepsze.


7. Myślisz o tym, co "musisz" zrobić, zamiast o tym, co "możesz" zrobić


Radca Prawny patrzy na znak drogowy.
fot. Jacek Litwin / Zawsze masz wybór.

Kiedy postrzegasz wszystko jako niedogodność, a nie mile widzianą okazję, zwykle oznacza to, że nie doceniasz już tego, co masz. „ Muszę wykonać całą tę pracę” to kuszące stwierdzenie, gdy jesteś zmęczony, ale możesz wykonać całą tę pracę. Nie każdy to robi!


Praca Ciebie karmi, utrzymuje przy życiu i sprawia, że przyjemne rzeczy w Twoim życiu są dostępne. Pamiętaj więc, aby doceniać swoją pracę, nawet jeśli wydaje się to uciążliwe!


8. Postrzegasz siebie jako ofiarę


Volkswagen różowy stary model z lat 90-tych
fot. Jacek Litwin / Jak długo zamierzasz to mieć?

Problem z postrzeganiem siebie jako ofiary nie wynika z faktu, że jest to z konieczności nietrafne – czasami naprawdę padłeś ofiarą złych ludzi lub niefortunnych okoliczności.


Jednak ciągłe postrzeganie siebie jako ofiary nie upoważnia Ciebie do zmiany lub zbudowania lepszego życia dla siebie. Nawet jeśli byłeś/byłaś ofiarą, przezwycięż tę niską samoocenę, decydując się na odrzucenie tej roli i zacznij tworzyć coś lepszego. Zasługujesz na to!9. Trzymasz się dramatów innych ludzi


Czasami negatywne nastawienie, z którym się zmagamy, nie odzwierciedla nas tak bardzo, jak odzwierciedla przesłania, które otrzymywaliśmy przez całe życie. Może Twoi rodzice powiedzieli Tobie, że nie powinieneś/powinnaś podążać za swoimi pasjami, a może miałeś/miałaś w przeszłości negatywnego partnera/partnerkę, który sprawiał, że czułeś/czułaś, że nigdy nie byłeś/byłaś wystarczająco dobry/dobra.


Jeśli dramaty w Twojej głowie brzmią znajomo i słyszysz echa głosów, które nie należą do Ciebie, być może nadszedł czas, aby pozwolić im odejść. Te dramaty należą do tych innych ludzi i odzwierciedlają ich osądy i spostrzeżenia, a nie Twoje.


III. Jak zmienić sposób myślenia?


Gotowy na wprowadzenie pewnych zmian? Kiedy zmienisz perspektywę, poczujesz się lepiej i będziesz mógł/mogła kontynuować drogę do udanego i szczęśliwego życia.


1. Opracuj rutynę


Zacznij od opracowania bardziej celowej rutyny. Poranek to pora dnia, która może znacząco na Ciebie wpłynąć. Jeśli rano masz wolny czas, zrób dobre śniadanie i jeśli to możliwe, weź udział w krótkiej sesji medytacyjnej... może ćwiczenia.


2. Zmień sposób mówienia do siebie


Czy ucząc się, jak zmienić sposób myślenia, masz negatywne myśli? Zamiast negatywnych emocji, skup się na języku, którego używasz, aby zmienić swój sposób myślenia. To znowu wraca do tego, jak zaczynasz dzień. Pozbądź się negatywnego mówienia do siebie.


Kiedy się obudzisz, zacznij układać sobie w głowie pozytywne afirmacje i język. Pomoże to Tobie poczuć się bardziej skoncentrowanym i pełnym energii na cały dzień. Mantry są również skuteczne i można je zmieniać w zależności od aktualnych uczuć i potrzeb.


Pozytywna rozmowa wewnętrzna może poprawić samoocenę, pomóc w radzeniu sobie ze stresem i może poprawić ogólne samopoczucie.


Pozytywna rozmowa wewnętrzna skutkuje zmianą sposobu myślenia. Pozytywne myśli i rozwój osobisty w codziennym życiu pomagają rozproszyć negatywne myślenie, a nawet mogą skutkować ogólną poprawą umiejętności podejmowania decyzji.3. Rzuć wyzwanie ograniczającym przekonaniom


Ograniczające przekonania są przeszkodą uniemożliwiającą wielu ludziom realizację marzeń i zmianę sposobu myślenia. Jeśli potrafisz zakwestionować te ograniczające przekonania, możesz rozwiać negatywne wzorce i iść naprzód w kierunku osiągnięcia swoich celów.


Ograniczające przekonania to tylko historie, które sobie opowiadamy, które nie mają żadnej wartości ani prawdy.


Zbuduj pozytywny zestaw nawyków, a przekonasz się, że możesz osiągnąć nowe wyżyny w życiu zawodowym i osobistym, zyskując jednocześnie pewność siebie we wszystkim, co robisz.


4. Staw czoła swoim lękom


Jak patrzysz na swoją przyszłość? Czy pochodzi z miejsca strachu? Aby zmienić sposób myślenia, musisz zmienić postrzeganie. Zidentyfikuj swoje największe lęki i dowiedz się, jak określić, co Ciebie ogranicza.


Boisz się porażki? Zamiast rozwodzić się nad tym strachem, wykorzystaj możliwości, które mogą przyjść do Ciebie w przebraniu. Opuść swoje miejsce strachu i zmierz się z nowymi możliwościami, które były przed Tobą przez cały czas.


Strach jest uważany za destrukcyjną emocję i jest czymś, czego po prostu nie musisz akceptować. Zmiana nastawienia na sukces obejmuje stawienie czoła swoim lękom, rzucenie im wyzwania i znalezienie najlepszego sposobu na ich przezwyciężenie.


5. Znajdź system wsparcia


Ucząc się, jak zmienić sposób myślenia, odkryjesz również siłę posiadania odpowiedniego systemu wsparcia.


Aby się zmienić, trzeba chcieć zmiany. Profesjonalny coach, mentor lub terapeuta może pomóc Tobie znaleźć najlepsze i najskuteczniejsze sposoby na zmianę sposobu myślenia.