top of page

Jak dotrzymać noworocznych postanowień

Zbliża się rok 2023 i czas pomyśleć o noworocznych postanowieniach. Niezależnie od tego, czy chcesz chodzić na siłownię, wstawać wcześniej, częściej wychodzić na zewnątrz, czy zaoszczędzić trochę dodatkowych pieniędzy, 1 stycznia to czas na idealny reset, którego potrzebujesz, aby dokonać pozytywnych zmian w swoim życiu. 

Niektóre linki w tym poście mogą być linkami partnerskimi. Ujawniamy naszego partnera. Zobacz, aby uzyskać więcej informacji.

 

Po świąteczno-sylwestrowych ekscesach wielu z nas ma świadomość, że coś trzeba zmienić. Musimy być zdrowsi, więcej się ruszać, schudnąć i ogólnie odpokutować za wszystkie dobre rzeczy, które jedliśmy i piliśmy w okresie świątecznym. Te wyrzuty sumienia wysyłają nas masowo na siłownię, zapisują na zajęcia fitness i zobowiązują nas do cotygodniowego ważenia. Tylko w styczniu kupuje się miliony poradników.


Jednak według badań 80% postanowień noworocznych zostaje złamanych nim minie drugi tydzień lutego. Wszystkie te dobre intencje, wszystkie pieniądze wydane na szybkie rozwiązania… kończą się w zaledwie sześć tygodni. To przygnębiająca statystyka. Jeśli i Ty postawisz sobie noworoczne wyzwanie i złamiesz je, może się i Tobie pojawić uczucie porażki i rozczarowania.Spis treści

Jak więc ustalić noworoczne postanowienie i się go trzymać?

  1. Znajdź właściwy motyw

  2. Towarzystwo motywuje

  3. Naucz się nowej umiejętności

  4. Ustaw cel

  5. Oklaskuj się


Jak więc ustalić noworoczne postanowienie i się go trzymać?


Cóż, dobra wiadomość jest taka, że jesteśmy tutaj, aby pomóc. Zebraliśmy listę 5 kluczowych punktów, które pomogą Tobie wyznaczyć realistyczne cele i trzymać się ich. Czytaj dalej, aby ten nowy rok był jak dotąd najlepszym rokiem!


Artysta, malarz szkicuje jedną z przepięknych ulic Norwich w Anglii.
fot. Jacek Litwin / Norwich

1. Znajdź właściwy motyw


Słyszeliście kiedyś ten stary dowcip?

Ilu terapeutów potrzeba do wymiany żarówki?

Tylko jeden, ale żarówka musi chcieć się zmienić.


To może być typowy żart złego taty, ale jeśli chodzi o postanowienia noworoczne, jest całkiem trafny. Zwykli styczniowi podejrzani – przejście na dietę i zapisanie się na siłownię – to postanowienia, które są najbardziej narażone na złamanie po kilku tygodniach. To dlatego, że utrata wagi i uzyskanie formy wymaga czegoś więcej niż tylko wykupienie karnetu i zostanie nowym członkiem klubu fitness.Aby osiągnąć te cele, potrzebujesz czegoś więcej niż tylko dobrych intencji. Nim w końcu zaczniesz widzieć namacalne wyniki (w lustrze i na wadze), ponieważ zajmie to trochę czasu, potrzebujesz motywacji i wytrwałości, aby w końcu to się stało. Staraj się nie zniechęcać, jeśli w ciągu dwóch tygodni nie zmniejszysz rozmiaru sukienki lub nie jesteś najszybszy/najszybsza na 100 m w swojej grupie wiekowej. Te postanowienia mogą być stresujące i będziesz musiał/musiała znaleźć sposoby na podtrzymanie motywacji i radzenie sobie z dyskomfortem.


Zamiast skupiać się na jak największej utracie wagi w jak najkrótszym czasie, pomyśl o tym, w jaki sposób wszystkie pozytywne zmiany, które wprowadzasz, poprawią Twoje życie. Nie ma sensu być „najszybciej przegrywającym”, jeśli nie możesz utrzymać utraty wagi na dłuższą metę. Skoncentruj się na tym, aby czuć się sprawniejszym, szczęśliwszym i lepszym dla siebie. Pomyśl o tym, jak wygodnie będziesz się czuć w swoich nowych ubraniach i jak wyjątkowe będzie to, gdy będziesz mógł/mogła zafundować sobie coś, czego nigdy nie wyobrażałeś/wyobrażałaś sobie nosić. Nie bądź niewolnikiem cyfry na wadze, ale świętuj małe zwycięstwa – to może być pierwszy komplement, odczucie luzu w dżinsach, chodzenie po schodach bez sapania – to zapewni Tobie długoterminową motywację.


Dziewczyna chowa się za bukietem kwiatów
fot. Jacek Litwin / Olsztyn

2. Towarzystwo motywuje


Wielu ludziom łatwiej jest trzymać się swoich celów i postanowień noworocznych, jeśli mają wsparcie współmałżonka, rodziny i przyjaciół. W końcu widzisz sens – zmiana planu posiłków jest znacznie łatwiejsza, jeśli robisz to razem, ponieważ pokusa „wypadnięcia z gry” jest mniejsza. Trzymaj się ustalonego planu posiłków, porzuć niezdrowe przekąski (np. usuń je z domu!) i nie chodź na zakupy, gdy jesteś głodny/głodna. Prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu będzie większe, jeśli usuniesz pokusę i znajdziesz zdrowsze alternatywy, które naprawdę lubisz.


Jeśli chodzi o chodzenie na siłownię i uczęszczanie na zajęcia, takie jak joga czy pilates, chodzenie z przyjacielem może zwiększyć prawdopodobieństwo dotrzymania postanowienia. Zobowiąż się do spotykania się raz lub dwa razy w tygodniu i wspólnego dbania o formę. Nawet jeśli nie lubisz ćwiczyć, spotykanie się, potwierdzanie swoich celów i wzajemne zachęcanie się oznacza, że ​​masz większe szanse na sukces.


Znalezienie towarzysza/towarzyszki, który/która wesprze Ciebie i zachęci do dotrzymania noworocznego postanowienia, to zupełnie inna sprawa niż znalezienie konkurenta. Chociaż odrobina przyjaznej rywalizacji może zachęcić Ciebie do robienia większych rzeczy, mierzenie Twoich postępów wraz z postępami kogoś innego może poważnie wpłynąć na Twoje szanse na sukces.Obserwowanie, jak ktoś osiąga lepsze lub szybsze wyniki, może być również szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Jeśli jesteś osobą z natury konkurencyjną, sprawdzaj regularnie, aby upewnić się, że Twoją motywacją jest samodoskonalenie, a nie pokonanie kogoś innego. Pod koniec dnia czy tygodnia ciężko pracujesz, aby poczuć się sprawniejszym, lepszym i zdrowszym.

Blokowisko i osiedlowa lodziarnia
fot. Jacek Litwin / Olsztyn

Porównania. Lubimy się porównywać do kogoś kto jest lepszy, ładniejszy, czy szczuplejszy… albo bogatszy. Zazdrość też musi mieć swój umiar. Pomyśl, że Twój wybór, wzór, do którego dążysz to nie tylko musi być tylko super wysportowana dziewczyna lub facet, który każdego dnia zyskuje więcej mięśni na siłowni. Media społecznościowe przerysowują rzeczywistość, ludzie mogą wyświetlać w Internecie wszystko, co chcą, i zwykle koncentrują się na sukcesie, a nie na porażce. Zrób sobie przysługę – jeśli obserwujesz kogoś na Instagramie i czujesz się "gorszy/gorsza" w swoich postępach, przestań go lub ją obserwować.


3. Naucz się nowej umiejętności


Zdecydowana większość noworocznych postanowień koncentruje się na posiadaniu lub używaniu czegoś MNIEJ niż więcej, co jest prawdopodobnie podstawową przyczyną 80% wskaźnika niepowodzeń. Zamiast skupiać się na jedzeniu mniej, wydawaniu mniej lub porządkowaniu swojego życia, dlaczego nie spróbować czegoś nowego?Nauka nowego języka jest niesamowitym wyzwaniem i może nie zostać zrealizowana w ciągu 2023 roku, ale warto spróbować. Korzyści płynące z nauki innego języka są znane od dawna: doda to Tobie pewności siebie, poprawi pamięć, zwiększy szanse na zatrudnienie i sprawi, że podróżowanie będzie przyjemniejsze. Jeśli zawsze chciałeś/chciałaś nauczyć się włoskiego, żałujesz, że nie kontynuowałeś/kontynuowałaś lekcji hiszpańskiego lub dawno temu rozmawiałeś/rozmawiałaś płynnie po francusku, nowy rok to idealny czas, aby zacząć spełniać swoje marzenie.


Jeśli nauka języka brzmi dobrze, nie jesteś w tym postanowieniu sam/sama. Wielu ludzi stawia wysoko na liście naukę nowego języka i jest idealnym noworocznym postanowieniem. Dlatego w styczniu i w lutym jest więcej nowych zajęć dla początkujących niż w jakiejkolwiek innej porze roku. Sprawdź swoją lokalną uczelnię lub stowarzyszenie kulturalne, aby uzyskać więcej informacji na temat zajęć językowych. Jeśli nie masz czasu, aby sprawdzić je osobiście, rozważ kurs online. Jest wiele aplikacji i szkół, które oferują kursy językowe o długiej tradycji, samouczki na żywo i możliwość egzaminów państwowych dla tych, którzy poświęcają czas na naukę wybranego języka.


Języki nie są dla wszystkich, ale nie są też jedynym rodzajem umiejętności. Rozważ zajęcia z programowa komputerowego, fotografii, szycia lub robienia ciast. To świetny sposób na poszerzenie wiedzy o czymś, co już lubisz, poznanie nowych przyjaciół, a nawet znalezienie kolejnej pasji. Wiele małych firm zostało założonych przez tych, którzy próbowali swoich sił w nowych umiejętnościach, pokochali to i nie wyobrażali sobie robienia czegokolwiek innego.


Lot bociana z budulcem gniazda zniszczonego po zimie.
fot. Jacek Litwin / Żywkowo

4. Ustaw cel


Wielu z nas jest zorientowanych na cel, więc skupienie się na pojedynczym wydarzeniu lub serii wydarzeń może dać nam koncentrację, której potrzebujemy, aby odnieść sukces. Niezależnie od Twojego postanowienia, wyznaczenie konkretnego celu może dać Tobie motywację, której potrzebujesz, aby iść dalej. Cele te mogą być duże lub małe, bardzo osobiste lub stanowić część większej grupy. Staraj się nie wyznaczać celu ze względu na rywalizację, ponieważ jak już wspomniałem, może to zmniejszyć Twoje szanse na sukces i zaszkodzić samoocenie.


Jeśli zdecydowałeś/zdecydowałaś się zacząć biegać lub poprawić swoje umiejętności biegowe, rozważ udział w zorganizowanym wyścigu. Daj sobie dużo czasu na trening, ale pamiętaj też, że dla każdego jest odpowiedni dystans. Przejście z siedzenia na kanapie do przebiegnięcia 5 km jest możliwe do realizacji w ciągu kilku miesięcy systematycznych treningów. Nie zniechęcaj się, jeśli zaczniesz biegać w ramach innych zdrowych zmian stylu życia. Lokalnie zorganizowane biegi w parku liczą się tak samo jak miejskie maratony, bo etos jest ten sam. Trenuj systematycznie i zaskakuj siebie wynikami!


Misje DietFree teraz -10%


Osiągnięcie określonego celu może być jeszcze łatwiejsze, jeśli wiąże się on z nauką nowej umiejętności. W nagrodę za naukę nowego języka, dlaczego nie pojechać do kraju, w którym mówi się w tym języku? Wypróbuj swoje nowo odkryte umiejętności konwersacyjne na żywo, z mieszkańcami i poznaj ich kulturę, o której uczysz się co tydzień. Taka wycieczka pomoże Tobie poznać melodię języka, akcent, przyswajanie słownictwa i budowanie pewności siebie.


Nie masz doświadczenia w szyciu, pieczeniu ciast lub fotografowaniu? Postaraj się zrobić specjalny świąteczny tort lub uszyj część garderoby dla członka rodziny, lub prześlij swoje zdjęcia do lokalnego konkursu fotograficznego. To da Tobie impuls i pozwoli Tobie zobaczyć, jakie robisz postępy.


Stare Miasto i pokazy breakdance
fot. Jacek Litwin / Olsztyn

5. Oklaskuj się


Pozostań w gronie 20% wytrwałych w noworocznych postanowieniach, monitorując swoje postępy i przyznając punkty tam, gdzie są należne. Podjęcie zobowiązania i obietnica zrzucenia wagi, rozpoczęcia ćwiczeń lub nauczenia się nowej umiejętności jest niezwykle trudne, stresujące i wyczerpujące. Motywacja może być również słabsza w mroźnych zimowych miesiącach, więc spróbuj znaleźć sposób na nagrodzenie i oklaskiwanie siebie za wszystko, co osiągnąłeś/osiągnęłaś.Jeśli pracujesz nad zdrowszym sobą, zmieniając dietę, unikaj nagradzania się jedzeniem. Ci, którym się nie udaje, wpadają w nastawienie, że jeśli są „dobrzy” przez cały tydzień, mogą mieć dyspensę w weekend i jeść i pić, co chcą. Niestety, taka mentalność prowadzi do porażki. Pamiętaj, że w diecie, jak we wszystkim, kluczowy jest umiar. Konsekwencja i pokora pomoże Tobie utrzymać wysoki poziom motywacji. Ciężko pracujesz – znajdź czas na rozpieszczanie się, czy to przez wycieczkę do spa, manicure lub pedicure, czy nawet nowy strój na siłownię. To da Tobie dźwignię, której potrzebujesz, aby iść dalej.


Postępy w bieganiu lub na siłowni nie następują tak szybko, jak byś chciał/chciała? Poświęć trochę czasu, aby przypomnieć sobie, jak daleko zaszedłeś/zaszłaś. Świetnym sposobem jest prowadzenie dziennika. Zapisywanie, ile przebiegłeś/przebiegłaś lub ćwiczyłeś/ćwiczyłaś, pomoże Tobie zorientować się, jaki postęp już zrobiłeś/zrobiłaś. Miej zawsze pod ręką mały notatnik i długopis lub użyj aplikacji, aby zanotować swoje czasy, liczbę powtórzeń lub podniesione ciężary. Jeśli czujesz, że postęp jest powolny, zajrzyj do swoich notatek i przypomnij sobie dni, kiedy zrobiłeś/zrobiłaś połowę tego, do czego jesteś teraz zdolny/zdolna.

fot. Jacek Litwin / Schronisko Gouter (2001) / Mont Blanc

Niepowodzenia są częścią procesu, niezależnie od tego, czy uczysz się nowej umiejętności, czy nie. Mówienie w nowym języku podczas podróży życia, pieczenie tortu weselnego lub noszenie uszytej przez siebie sukni to ogromne osiągnięcia. Za 6, 9 lub 12 miesięcy będziesz zadowolony/zadowolona, że zacząłeś/zaczęłaś.


Pozdrawiamy najlepszy rok – i najlepszą dekadę – jak dotąd!

 

ZAREJESTRUJ SIE TERAZ!

To jest prostsze niż myślisz... Codziennie o 20:00. Sprawdź już dziś!

 

5 myśli na temat “Jak dotrzymać postanowień noworocznych”

bottom of page