top of page

8 sposobów na zmianę perspektywy w czasie kryzysu

Jeśli jest jedna rzecz w życiu, która jest pewna, to to, że zmiana jest nieunikniona i nieuchronna.


Tężnie w Ciechocinku
fot. Jacek Litwin / Ciechocinek
 

Niektóre linki w tym poście mogą być linkami partnerskimi. Ujawniamy naszego partnera. Zobacz, aby uzyskać więcej informacji.

 

Szybko mówimy „to też minie”, gdy napotykamy jakiekolwiek przeciwności losu, ale zapominamy, że to samo powiedzenie ma zastosowanie, gdy wszystko idzie dobrze. Kiedy czujesz, że jesteś na szczycie świata, wystarczy jeden zły dzień, aby sprowadzić Cię z powrotem na ziemię pełną przeszkód.


Może to utrata pracy, katastrofalny uraz lub choroba. Być może jest to nagła utrata bliskiej osoby lub kryzys wiary. Bez względu na to, co się dzieje, nigdy nie jesteś w 100% bezradny/bezradna – nawet jeśli możesz się tak czuć w najgorszych chwilach.


Jedną rzeczą, którą zawsze możesz zrobić, niezależnie od okoliczności, jest przejęcie kontroli i zmiana sposobu myślenia. Ta lista powstała właśnie z tego powodu, ponieważ wiemy, że czasami zmiana perspektywy może pomóc stanąć na nogi.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zmienić perspektywę – niezależnie od tego, czy jesteś w kryzysie, czy nie.Widok z punktu widokowego na Cafe z kontenera w Milton Keynes
fot. Jacek Litwin / Milton Keynes

„To, co widzisz, zależy nie tylko od tego, na co patrzysz, ale także od tego, skąd patrzysz”. – James Deacon


Spis treści:

1. Znajdź perspektywę.

2. Nie jesteś sam/sama

3. Przeszłość należy do przeszłości

4. Pokonałeś/pokonałaś już przeciwności losu

5. To też minie

6. Potrzeba matką wynalazków

7. Inni ludzie nie zawsze wiedzą najlepiej

8. Feniks zawsze płonie w płomieniach, zanim się odrodzi


1. Znajdź perspektywę.


Kiedy coś idzie nie tak, wtedy czujemy się, jakby nasz świat się zawalił. „Ciemność, widzę ciemność…” to cytat jednego z polskich filmów. Często walczymy z tymi przeciwnościami próbując, jak potrafimy i po prostu nie możemy przebić się przez tę ciemność i wpuścić świeżego powietrza.


Może to być wystarczająco kuszący powód, aby zadać sobie pytanie „dlaczego ja?”. Wierzymy, że jeśli wystarczająco sprzeciwimy się ciemności, coś się zmieni. Albo sama ciemność zlituje się nad nami i zmieni swój charakter lub się wycofa, albo ktoś inny oświetli nam drogę.


Ten rodzaj myślenia nie jest tym, który pomoże Ci w trudnych czasach. Zamiast myśleć „dlaczego ja?” zadaj sobie pytanie – cóż, dlaczego nie ja? Co czyni mnie tak wyjątkowym/wyjątkową, że nigdy nie muszę cierpieć tak jak inni? Osiągnięcie poczucia perspektywy jest pierwszym krokiem do radzenia sobie w kryzysie i przezwyciężenia potrzeby wygłaszania tyrad i narzekania na rzeczy, na które nie masz wpływu.


Poleganie na pomocy innych może w rzeczywistości utrudnić znalezienie perspektywy – zwłaszcza jeśli kryzys ma charakter osobisty, jak utrata pracy lub koniec związku, lub przyjaźni. Unikaj pytania innych, co by zrobili lub powiedzieli i skup się na znalezieniu własnej ścieżki. Chociaż przyjaciele i członkowie rodziny często chcą dla Ciebie jak najlepiej, lepiej (i zdrowiej) wyciągać własne wnioski i podejmować własne decyzje w obliczu takich kryzysów.Przystanek autobusowy z lat 90-tych
fot. Jacek Litwin / okolice Płocka

„Czasami życie jest zbyt trudne, aby być samemu, a czasami życie jest zbyt piękne, aby być samemu.” — Elizabeth Gilbert

2. Nie jesteś sam/sama.


Chociaż przyznaję, że niektóre typy osobistych kryzysów mogą być trudniejsze do pokonania. Gdy pozwalasz innym wpływać na siebie, nigdy nie powinieneś/nie powinnaś zakładać, że jesteś całkowicie zdany/zdana na siebie. Pomoc może nadejść z najbardziej nieoczekiwanego źródła. Czasami, gdy zaczynasz wykonywać nowe zadanie, projekt, pracę, wszechświat wychodzi ci naprzeciw, wysyłając osobę z odpowiednimi umiejętnościami lub radą, której potrzebujesz.


Chociaż narzekanie rzadko przynosi jakąkolwiek pomoc, nie ma powodu, dla którego nie powinieneś/nie powinnaś dzielić się swoją historią z innymi – zwłaszcza, gdy ta historia dotyczy Twojego zdrowia psychicznego. Podczas gdy stoicka postawa i sztywność górnej wargi mogą wydawać siębardziej godne, często to pokora toruje drogę do odkupienia. Nikt nie może ci pomóc, jeśli nie wie, że potrzebujesz pomocy.

Podziel się swoją sytuacją z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, a nawet nieznajomymi – daj im znać, co się dzieje i bądź otwarty/otwarta na ich oferty wsparcia i pomocy.


Nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś może zapewnić Ci jedną rzecz, której potrzebujesz, aby całkowicie zmienić swoje spojrzenie na sytuację. Może to być namacalny zasób lub po prostu informacja, lub pomysł – lub po prostu nowy punkt widzenia.


Bądź otwarty/otwarta na te nowe pomysły i punkty widzenia i nie mów „nie!” pomocy z pychy lub uporu.Dożynki i Fajerwerki oraz dzieci jedzące watę cukrową
fot. Jacek Litwin / Klebark Wielki

„Przeszłości nie da się zmienić. Przyszłość jest jeszcze w Twojej mocy”. - Nieznany

3. Przeszłość należy do przeszłości.


Można by pomyśleć, że im jesteś starszy/starsza, tym łatwiej będziesz radzić sobie z nierównościami na drodze, prawda?

Wielu z nas odkrywa, że w rzeczywistości jest odwrotnie. Uważamy, że posiadamy odpowiednią dojrzałość do stawienia czoła kryzysowi, a także wcześniejsze doświadczenia. Niestety, niektórzy z nas odkrywają, że pewne kryzysy – czy to utrata krewnego, utrata pracy, epizody depresji lub lęku – przypominają nam o wszystkich negatywnych rzeczach, z którymi mieliśmy już do czynienia w przeszłości. Zaczynamy ponownie przeżywać złe rzeczy, które nam się przydarzyły, i przytłacza nas myśl, że to wszystko dzieje się ponownie.


Stawiając czoła nowym wyzwaniom, staraj się pamiętać, że przeszłość należy do przeszłości. Zostaw ją tam, gdzie jej miejsce. Jeśli lekcje z przeszłości mogą Tobie pomóc uniknąć powtórzeń sytuacji, wykorzystaj je. Ale unikaj fatalistycznego myślenia, które zakłada, że tylko dlatego, że teraz dzieje się coś złego, wszystko wróci do poprzedniego stanu.


Masz wybór, aby zbudować swoją przyszłość tak jak chcesz, i możliwość wykorzystania obecnej sytuacji, aby pomóc Ci tam się dostać.Zawody lekkoatletyczne młodzieży szkolnej w Kortowie
fot. Jacek Litwin / Olsztyn

„Przeciwności losu powodują, że niektórzy ludzie się załamują; inni biją rekordy.” – William Arthur Ward

4. Pokonałeś już przeciwności losu.


Bez względu na to, jak młody/młoda jesteś, może to dotyczyć Ciebie. Nie pozwól nikomu powiedzieć, że nie rozumiesz, jak to jest stawiać czoła trudnościom tylko dlatego, że jesteś młody/młoda – ponieważ nikt nie jest odporny na cierpienie. Utrata członka rodziny, domu lub przyjaciela w młodym wieku może być druzgocąca, ale może również zapewnić dojrzałość emocjonalną, której potrzebujesz, aby iść dalej.


Innymi słowy, im więcej zmierzysz się w swoim życiu, tym więcej zwycięstw zgromadzisz.


Kiedy przypomnisz sobie przerażające wspomnienia z przeszłości, przypomnij sobie, jak Ciebie ukształtowały te trudne czasy. Czy to dzięki ciężkiej pracy, genialnemu pomysłowi, czy pomocnej dłoni, której się nie spodziewałeś/nie spodziewałaś, jesteś tutaj. Wtedy też wydawało się to niemożliwe!Wschód Księżyca na morzem Bałtyckim
fot. Jacek Litwin / Sopot

„Moja stodoła spłonęła, teraz widzę księżyc”. – Minutes Masahide, 17th Century Japanese Poet and Samurai

5. To też minie.


Wracając do tego, co powiedziałem na początku, ważne jest, aby pamiętać, że nic nigdy nie pozostaje takie samo. Stale się zmieniamy i ewoluujemy, zarówno pod względem sposobów radzenia sobie z różnymi sprawami, jak i pojawiających się możliwości.


Istnieją jednak progi, które można przekroczyć tylko w jednym kierunku. Nie wszystkie choroby mają lekarstwa, ale na szczęście wiele kryzysów nie należy do tej kategorii. Te, które się zdarzają, są trudne do stawienia czoła, niezależnie od tego, czy przytrafiają się nam osobiście, czy komuś bliskiemu. Choroby przewlekłe mogą być przytłaczające i przerażające: wyciągnij rękę do innych i zbuduj społeczność ludzi, którzy rozumieją i współczują Twoim lękom. Niezależnie od tego, czy zmagasz się z lękiem, depresją, fibromialgią, stwardnieniem rozsianym, astmą czy czymkolwiek innym – nie trać nadziei, że pojawią się nowe terapie i metody leczenia, które pomogą Ci czerpać z życia to, co najlepsze.


Z innej perspektywy, jeśli właśnie straciłeś/straciłaś pracę i wszystkie Twoje aplikacje pozostają bez odpowiedzi, spróbuj przypomnieć sobie, że ta sytuacja jest tymczasowa. Być może jutro, może być po prostu dniem, w którym otrzymasz ten długo oczekiwany telefon.Alpejski klimat na Śnieżce widokiem na oblodzone schronisko
fot. Jacek Litwin / Śnieżka

„Uwierz w siebie i we wszystko, czym jesteś, wiedz, że jest w tobie coś, co jest większe niż jakakolwiek przeszkoda”. – Christian D. Larson

6. Potrzeba matką wynalazków.


Wszyscy słyszeliśmy, że co Cię nie zabije, to Cię wzmocni.

Ale jeśli przyjąłeś/przyjęłaś kilka uderzeń w życiu, możesz nie do końca się z tym zgodzić.


Jednak być może słyszałeś/słyszałaś również, że potrzeba jest matką wynalazków – co oznacza, że potrzeba zmiany lub dostosowania się do czegoś, często prowadzi do wspaniałych rezultatów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej niektóre z wyzwań, przed którymi stanąłeś/stanęłaś, dały Tobie cenną lekcję.

Może to była nowa praca lub nowy przyjaciel, lepsze umiejętności zawodowe lub interpersonalne lub lepsze umiejętności zarządzania pieniędzmi. To zdecydowanie prawda, że przeciwności losu mogą nas wzmocnić. Czasami czyni nas też mądrzejszymi.


Trzeba przyznać, że nie wszystkie zmiany, którym podlegamy, są pozytywne: przeciwności losu mogą budzić w nas niepokój i wahanie w przyszłości. Może zaszczepić zwątpienie, które może towarzyszyć nam przez nadchodzące lata. Ale zwykle istnieje wiele pozytywnych zmian, które zrównoważą te negatywne, a trzymanie się ich może pomóc stawić czoła trudnościom w przyszłości.Pokazy lotnicze na pikniku rodzinnym w Gryźlinach
fot. Jacek Litwin / Gryźliny

"Kochaj bezwarunkowo. Ale polegaj na sobie. – Marty Rubin

7. Inni ludzie nie zawsze wiedzą najlepiej.


Kiedy jesteś w kryzysie, możesz poczuć, że wszyscy na świecie chcą Ci powiedzieć, co się dzieje i co powinieneś/powinnaś zrobić.


Czasami ich rady są niezbędne; czasami, te z własnego doświadczenia, mogą nawet uratować Cię przed depresją.


Ale niestety nie zawsze tak jest – nie wszyscy ludzie, którzy oferują Ci swoją opinię, mają najlepsze intencje. Jest dużo negatywnych ludzi. Mówi się, że nieszczęście kocha towarzystwo, bo to prawda: ludzie, którzy sami przeżywają trudne chwile, chcieliby współczuć komuś w tej samej sytuacji; podczas gdy inni szukają ujścia, aby przenieść na Ciebie swoje niepowodzenia. Chociaż może to być trudne dla naszej wyobraźni, czy świadomości, inni mogą nawet kibicować Twojemu upadkowi.


Jeśli Twoje przeczucie mówi Ci, że komuś nie leży na sercu Twoje dobro, zrób pozytywny krok, odrzucając jego negatywne nastawienie i idź naprzód. Słuchaj ludzi, których znasz, którzy chcą, abyś to zrobił/zrobiła i uwierz, że możesz to zrobić.Zgliszcza domu, pogorzelisko
fot. Jacek Litwin / okolice Morąga

„Aby odrodzić się z własnych popiołów, Feniks musi najpierw spłonąć”. – Octavia Butler

8. Feniks zawsze płonie w płomieniach, zanim się odrodzi.


Jeśli feniks – czy to w klasycznej literaturze, filmach, czy nawet powieściach o Harrym Potterze – czegoś nas nauczył, to tego, że zanim odrodzisz się jako mądrzejszy, silniejszy, szczęśliwszy człowiek, czasami musisz się z czymś pożegnać.


Pomyśl, że przechodzisz teraz kryzys, ponieważ czeka na Ciebie coś lepszego. Może utrata pracy jest najlepszą rzeczą na świecie, a Ty po prostu jeszcze o tym nie wiesz. Utrata pracy, w której czujesz się bezpiecznie, ale nie stanowi wyzwania, może być oznaką, że Twoja prawdziwa kariera jeszcze się nie zaczęła. Może ta kontuzja, która zmusiła Cię do powrotu do rodzinnego miasta w celu uzyskania wsparcia, ponownie połączy Cię z ludźmi, których kochasz. Może kryzys wiary, przed którym teraz stoisz, rzeczywiście wzmocni Twoją wiarę.


Niezależnie od przypadku, nie możesz przewrócić tej strony w historii swojego życia, dopóki nie będziesz gotowy/gotowa, aby odpuścić. Czasami, gdy kurczowo trzymamy się tych stron, życie przewraca je za nas. Możemy nie być na to gotowi, ale nigdy nie dowiesz się, co przyniesie Ci przyszłość, dopóki nie ruszysz naprzód.


Czasami „tragedia” jest błogosławieństwem w przebraniu. Czy to Ci się przydarzyło? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach.

 

ZAREJESTRUJ SIE TERAZ!

To jest prostsze niż myślisz...

 

1 myśl na temat „8 sposobów na zmianę perspektywy w czasie kryzysu”.