top of page

31 sposobów na poprawę budżetu Organizacji non-profit


Coraz więcej organizacji wykorzystuje Internet do pozyskiwania funduszy na działalność statutową. Większość organizacji mogłoby przynieść korzyści na jego wykorzystaniu, uzupełniając bardziej tradycyjne taktyki zbierania funduszy.


Umieszczenie tylko formularza darowizny na Twojej stronie internetowej, może nie przynieść takiego efektu, o jakim marzysz. Dlatego zachęcam do zapoznania się z moim przewodnikiem z szeroką gamą sprawdzonych metod oraz rozważ zbieranie funduszy online.


Biznes odporny na inflację.

1. Po co skupiać się na pozyskiwaniu funduszy online?

2. Sprawdzone metody zwiększania zbierania funduszy online dla Twojej organizacji non-profit.

- Tworzenie silnego procesu darowizn

- Pisanie mocnych treści na Twojej stronie internetowej

- Podtrzymywanie i rozwijanie relacji z darczyńcami

3. Zmień swoje podejście do pomiarów

4. Wniosek

5. Lista kontrolna wskazówek dotyczących pozyskiwania funduszy online


1. Po co skupiać się na pozyskiwaniu funduszy online?

Istnieją organizacje non-profit, które nie są przekonane do pozyskiwania funduszy online. Powodów może być wiele. Najczęściej spotykamy twierdzenie, że to nie działa. Trudno jest mi w to uwierzyć, bo obok można podać wiele przykładów, że to jednak działa. Najlepiej spojrzeć na statystyki i bez względu na jakość ich danych, to każda z nich notuje znaczny wzrost przychodów online w sektorze non-profit.


Ponadto darowizny online cieszą się znacznym wzrostem, mimo gospodarczego spowolnienia. Dlatego zdecydowanie warto zwrócić na to uwagę.


2. Sprawdzone metody zwiększania zbierania funduszy online dla Twojej organizacji non-profit.

Nie ma jednego przepisu dla wszystkich, jeśli chodzi o zbieranie funduszy online. Musisz dostosować system darowizn w zależności od rodzaju organizacji, Twojej pracy, społeczności i darczyńców, których chcesz zaangażować. Ale z pewnością istnieje wiele najlepszych praktyk, które należy wziąć pod uwagę, chcąc zwiększyć skuteczność swoich działań w zakresie zbierania funduszy online. Mam nadzieję, że skorzystasz z poniższych wskazówek i dostosujesz je tak, aby dobrze działały w Twojej organizacji non-profit.

Jak dorobić w Internecie?

Tworzenie silnego procesu darowizn (1-13)

Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać Internet do zbiórki funduszy online, to kluczem do sukcesu jest jasny proces przekazywania darowizn.


1. Ustaw możliwość darowizn bezpośrednio z Twojej strony internetowej.

Jeśli masz możliwość, ustaw darowizny w swojej witrynie internetowej. To wzbudza większe zaufanie darczyńców, mają większą pewność, że ich pieniądze trafiają bezpośrednio do Twojej organizacji. Gdy nie masz takiej możliwości, to zrób na stronie innej firmy. Jednak licz się z tym, że darczyńca zdecydowany przekazać darowiznę, może być zaskoczony, gdy nagle zostanie przekierowany do innej strony. Często może być to powód rezygnacji z dalszego procesu przekazania darowizny.


2. Dopasuj stronę darowizn do swojego projektu.

Dopasuj wygląd strony darowizn do swojej strony internetowej. Nawet jeśli korzystasz z usług innej firmy do zbierania darowizn (i z ignorujesz moją poprzednią sugestię), staraj się, aby zachować spójność projektu.


Strona darowizn marki powinna być tak zaprojektowana, by pasowała do wyglądu i stylu Twojej marki.


3. Spraw, aby przycisk darowizn wyróżniał się wizualnie.

Ułatw odwiedzającym odnalezienie przycisku. Spraw, aby wyróżniał się od reszty witryny. Możesz to zrobić na różne sposoby:

- używając innego koloru niż reszta nawigacji,

- fizycznie go oddziel od innych przycisków i linków, zapewnij mu widoczne miejsce,

- możesz zwiększyć jego rozmiar,

- używaj większej, wyraźnej czcionki.


Najważniejsze jest, aby przycisk darowizny był widoczny z daleko, czyli zauważalny zaraz po otworzeniu Twojej strony internetowej. Bo przecież to nie zabawa w chowanego i na pewno nie chcesz sprawdzać progu cierpliwości darczyńcy.


4. Spraw, aby przycisk był widoczny na każdej stronie.

Nie ma dwóch takich samych darczyńców. Jedni od razu wyciągają kartę płatniczą, inni potrzebują więcej informacji o Twojej organizacji. Dlatego będą oglądać inne strony i zbierać informacje, nim dokonają darowizny.


Aby zadowolić wszystkich potencjalnych darczyńców, umieść przycisk prowadzący do darowizn na każdej stronie. Nie polegaj tylko na tym dużym, czerwonym przycisku darowizn, umieszczonym na środku strony głównej.


5. Umieszczaj przycisk w tym samym miejscu.

Upewnij się, że przycisk darowizny ma zarezerwowane stałe miejsce w Twoim nagłówku witryny. Może być częścią nawigacji lub występować jako samodzielny plik. Najważniejsze, aby był zawsze w tym samym miejscu na każdej stronie Twojej witryny.


Możesz (i powinieneś) w treści Twojej witryny dołączać przyciski i monity w postaci linków zachęcających odwiedzających do pozostawienia darowizn. Upewnij się, że prócz tych informacji, posiadasz statyczne miejsce dla przycisku darowizn. Kiedy odwiedzający zdecyduje, że jest gotowy na przekazanie darowizny, Ty chcesz, aby było to tak łatwe, jak tylko możliwe i aby to zrobił.


6. Umieść przycisk darowizn „powyżej zakładki”.

Co to oznacza? W zależności od rozdzielczości ekranów, jedni odwiedzający widzą więcej Twojej strony, inni mniej. Umieść go w „części strony widocznej na ekranie” lub wysoko w witrynie w miejscu, które jest widoczne na zdecydowanej większości ekranów.


Wszystko zależy od projektu Twojej strony internetowej. W niektórych przypadkach sugeruję umieszczenie przycisku darowizn w nagłówku strony. Dzięki temu masz pewność, że niezależnie od ekranu, z którego korzysta użytkownik, z łatwością będzie mógł znaleźć Twój przycisk darowizny.

Biznes online, zarabianie w Internecie

7. Poproś tylko o niezbędne informacje.

Zbierając informacje od darczyńców, poproś tylko o absolutnie konieczne. Jeśli nie potrafisz uzasadnić i nie masz ważnego powodu, aby prosić o dodatkowe, to po prostu je wykasuj.


Długie formularze mogą być zniechęcające i frustrujące. Z badań wynika, że czym więcej pól w formularzu, tym mniej osób ma cierpliwość, aby je wszystkie wypełnić. A przecież nie chcesz zniechęcić potencjalnych darczyńców, ponieważ Twój formularz darowizny jest zbyt skomplikowany.


8. Poproś o informacje w logicznej kolejności.

Twój formularz powinien prosić darczyńców o logicznie ułożone informacje. Czyli nie proś od razu o numer karty płatniczej przed imieniem i nazwiskiem.


Przede wszystkim ułatw im cały proces stosując typowe, podstawowe pytania jak imię, nazwisko, e-mail.


9. W przypadku dłuższego procesu, pokaż postęp składania darowizny.

Oczywiście ten proces powinien być jak to możliwe, jak najkrótszy. Jednak czasami się nie da i wymaga to przejścia przez kilka stron. W takim przypadku poinformuj na której stronie darczyńca się znajduje i który to krok procesu, np. 1 z 3.


Dzięki tak pokazanym informacjom, jest większe prawdopodobieństwo, że darczyńca pomyślnie przejdzie cały proces.


10. Wyraźnie zaznacz o co pytasz.

Gość Twojej witryny nie powinien mieć wątpliwości, „o co Tobie chodzi”. Każde pole formularza powinno zawierać etykietę z poszukiwaną przez Ciebie informacją.


Nim opublikujesz formularz darowizn na swojej stronie internetowej, najpierw przeprowadź kilka testów. Poproś znajomych, aby przeszli przez cały proces. Jeśli się wahają lub mają problem z dostarczeniem informacji, ten fragment popraw tak, aby nikt nie miał wątpliwości o co pytasz.


11. Zachęcaj do cyklicznych darowizn.

Powtarzające się darowizny mają wiele zalet. Mogą zagwarantować stabilność finansową organizacji non-profit. Dlatego nie bój się zapytać darczyńców, czy by chcieli wspierać Twoją organizację cyklicznie. Należy pamiętać, że będzie to bardziej ogólne wspieranie, niekoniecznie na jeden konkretny cel.


Chociaż rzeczywisty wzrost powtarzających się darowizn różni się w zależności od badania, to według większości z nich, darczyńcy co raz chętniej przekazują fundusze online.


Niezależnie od tego z jakich badań korzystasz, widoczny jest wzrost powtarzalnych darowizn online. Dlatego warto, jeśli to możliwe, włączyć tę metodę do zbierania funduszy online.


12. Stwórz świadectwa wykorzystania darowizn.

Wiele organizacji jest tak skupionych na darowiznach, dzięki którym mogą czynić dobro, że niemalże całkowicie zapominają o darczyńcach. Oczywiście po każdej darowiźnie jest przesyłany ogólny tekst z podziękowaniem. To oczywiście jest dobre. Ale czy to wystarczy?


Zrób więcej. Spraw, aby darczyńca poczuł dobro, do którego się przyczynił. Nagraj filmy dostosowane do Twojej społeczności i podziękuj niedawnemu ofiarodawcy. Możesz podać konkretne osoby, konta ludzi np. na Facebooku lub inne, którzy bezpośrednio korzystają z darowizny. Albo zrób zdjęcia, galerię i udostępnij historię beneficjentów.


Wielu darczyńców poczuję się podekscytowanych. Niech te dobre uczucia płyną. Na koniec upewnij się, czy może chcieliby powtórnie wspomóc Twoją organizację.


13. Okresowo sprawdzaj proces darowizny.

Jeśli Twój proces darowizn zostanie popsuty, to mało jest prawdopodobne, aby potencjalny darczyńca skontaktował się z Tobą. Może opuścić Twoją stronę i udać się do innej organizacji.


Aby tego uniknąć, testuj swój proces przekazywania darowizn co kilka miesięcy. Przejdź ten proces kilka razy, poproś zaufane osoby o pomoc. Upewnij się, że wszystko działa bezbłędnie.


Otwórz go także w wielu przeglądarkach internetowych (najpopularniejsze to: Chrome, Firefox, Internet Explorer i Safari). Strony internetowe mogą się różnie otwierać w zależności od przeglądarki. Tylko dlatego, że wygląda świetnie w Chrome, nie oznacza, że będzie dobrze wyglądać (a nawet działać poprawnie) w Internet Explorer.


Testowanie w wielu przeglądarkach pomoże Ci upewnić się, że wszystko jest w porządku i działa prawidłowo dla wszystkich odwiedzających.


 

Obowiązkowa lektura: Jak Twoja organizacja non-profit może sfinansować nową witrynę?

 

Jak dorobić do pensji po pracy?

Pisanie mocnych treści na stronę internetową (14-26)

Treść, którą umieszczasz na swojej stronie internetowej, może mieć znaczący wpływ na pozyskiwanie funduszy online.


14. Powiedz jak będziesz wykorzystywać darowizny.

Bądź przejrzysty. Wielu darczyńców, nim zdecydują się przekazać darowiznę, chcą wiedzieć, na co trafią ich pieniądze. Podaj z góry szczegółowe informacje o tym, jak ich pieniądze zostaną wydane.


Ułatwi to potencjalnym darczyńcom wyobrazić sobie ich wpływ na finansowany cel. Ludzie są bardziej skłonni pomóc, jeśli podasz im konkretny powód. Np. 10 tyś, dzięki którym zakupisz 10 laptopów dla potrzebujących dzieci. Dzięki czemu będą mogły uczestniczyć w lekcjach online. Mniej precyzyjnym celem jest mówienie, że dzięki tym funduszom poprawicie funkcjonowanie dzieci w szkole. Podaj konkretny powód, a znacznie łatwiej znajdziesz potencjalnych darczyńców.


W miarę możliwości podaj wymierne korzyści jakie darowizna przyniesie i będzie miała wpływ na Twoich beneficjentów.


15. Twoje dane finansowe powinny być łatwe do znalezienia.

Ułatw znalezienie raportów rocznych. Wśród darczyńców znajdą się tacy, którzy nim dofinansują Twój cel, najpierw przejrzą Twoje wyniki finansowe. Inna grupa zadowoli się świadomością, że Twoje raporty finansowe są łatwe do znalezienia. To wzbudza zaufanie i tym samym Twoją przejrzystość.


16. Wyraźnie zaznacz, że jesteś organizacją non-profit.

Wielu darczyńców chce się upewnić, że jesteś organizacją non-profit i ich darowizna podlega odliczeniu od podatku. Umieść tę informację w widocznym miejscu, najlepiej na stronie darowizn i nie każ im się domyślać i długo szukać.


17. Powiedz potencjalnym darczyńcom w jaki sposób będziesz im mówił o swoich działaniach.

Darczyńcy mogą domagać się informacji na temat postępów Twojej misji. Powiedz im jak będziesz pokazywać im, że naprawdę coś zmieniają? Jak będziesz informował ich o postępach z działań swojej misji?


Zrób to od razu. Powinni otrzymać od Ciebie informację, np. że będziesz przesyłał im okresowe raporty mailem albo będą to posty na blogu.


Każda forma jest dobra, ale o jednym pamiętaj. Teraz musisz to robić. I rób to faktycznie, bo tym samym budujesz zaufanie, czego efektem może być powtórna darowizna.


18. Pokaż ofiarodawcom, w jaki sposób zostały wykorzystane konkretne darowizny.

Jeśli się da, bądź konkretny, jak wykorzystałeś fundusze darczyńcy. Wiem, że nie zawsze się da, jednak nie zaszkodzi być bardziej szczegółowym, co może wiele zdziałać.


Jednym ze sposobów jest zbieranie funduszy na kampanie. Możesz ogłosić, że wszystkie darowizny w tym miesiącu przeznaczasz na konkretny program. Następnie powiedz wszystkim ofiarodawcom, którzy wspomogli Twoją kampanię, co stworzyli. Brak udostępnienia wyników donatorom, może doprowadzić do zaprzestania darowizn w przyszłości.


W jednym badaniu dotyczącym zaniku darczyńców, stwierdzono, że ok 10% jako powód zaprzestania wspomagania organizacji non-profit, podało brak informacji o sposobie wykorzystania pieniędzy. Nie pozwól żebyś to był Ty!


19. Powiedz ofiarodawcom jak wykorzystasz ich dane osobowe.

Twoi darczyńcy zasługują na to, by wiedzieć, jak wykorzystasz ich osobiste informacje. Tylko dlatego, że przekazali darowiznę, nie oznacza wcale, że godzą się na zarzucanie ich spamem mailowym.


Powiedz im, w sposób zrozumiały, jak będziesz używał ich danych osobowych.


Praca w domu przez Internet.

20. Zaprezentuj wpływ dawnych dawców.

Twoi wcześniejsi dawcy na pewno wywarli znaczący wpływ na Twoją organizację i jej społeczność. Zaprezentuj to w widocznym miejscu na swojej stronie internetowej.


Takie postępowanie nie tylko sprawia, że dawni darczyńcy czują się docenieni, ale również pokazuje stopień odpowiedzialności wobec potencjalnych darczyńców. Plus to im pomaga wyobrazić sobie wpływ, jaki mogą wywrzeć na Twoją organizację.


21. Uwzględnij przemyślenia dawnych dawców.

Przemyślenia dawnych ofiarodawców mogą pomóc przekonać potencjalnych darczyńców wspomóc finansowo Twoją organizację. Możesz opublikować ich słowa na swojej stronie internetowej. Możesz poprosić ich o napisanie dla Ciebie postów na Twojego bloga.

Ich słowa będą swego rodzaju świadectwem dla potencjalnie zainteresowanych, aby mogli się stać darczyńcami.


22. Korzystaj z historii opowiadanych bezpośrednio przez członków Twojej społeczności.

Wiele organizacji tworzy opisy swoich społeczności. Zamiast tego pozwól członkom Twojej społeczności opowiedzieć swoje historie i wypowiedzieć się na temat organizacji.


Użyj video, aby przeprowadzić wywiady z członkami swojej społeczności. Jeśli nie masz możliwości zrobienia video, to przeprowadź wywiad. Napisz go, zrób kilka zdjęć i wraz z historią opublikuj go w swojej witrynie.


Zapytaj członków społeczności, co oznacza dla nich Twoja organizacja. Poproś ich, aby opowiedzieli historię o czasie, w którym wchodzili w interakcję z Twoją organizacją. I zapytaj ich, co chcieliby powiedzieć potencjalnemu dawcy.


Te prawdziwe historie mogą przemawiać do potencjalnych darczyńców i emocjonalnie ich zaangażować w Twoją misję.


23. Zaprezentuj problem, który rozwiązujesz.

Twoi darczyńcy muszą wiedzieć pod jaki problem jest adresowana ich darowizna. Często usłyszysz wymiennie potrzeba. A może częściej sam używasz słowa potrzeba zamiast problem.


Skorzystaj z indywidualnych historii, aby zilustrować problem i więzi emocjonalne. Użyj danych, aby pokazać zasięg problemu, który występuje w całej społeczności, której służysz.


Indywidualne historie i dane mogą być potężnym uderzeniem przyciągającym potencjalnych darczyńców.


24. Pokaż, że Twoja organizacja non-profit jest rozwiązaniem.

Gdy już zaprezentujesz problem, przedstaw swoją organizację jako część rozwiązania.


Wizja i misja. Zainspiruj się nadzieją, że problem da się rozwiązać. Bardziej konkretnie możesz omówić, co jest konieczne, aby rozwiązać problem. Wtedy jest bardziej prawdopodobne, że będziesz spostrzegany jako potencjalny sposób rozwiązania problemu.


25. Stań się autorytetem wokół swojej misji.

Potencjalni darczyńcy chcą przekazać pieniądze organizacji, której ufają. Wierzą, że rozumie jak rozwiązać problem, którym się zajmuje.


Zdobycie wiedzy w Twojej dziedzinie może pomóc w budowaniu zaufania i przekonania, że jesteś dobrze przygotowany do wywarcia wpływu na społeczeństwo.


Ustal swój autorytet, udostępniając przydatne i pomocne treści w całej witrynie. Napisz o różnych sprawach wokół Twojej misji na swoim blogu. Twórz strony bogate w informacje i dane. Kieruj je do osób zainteresowanych Twoją misją.


Im więcej pokazujesz, że rozumiesz to co robisz, tym większe prawdopodobieństwo, że trafisz na pasjonatów, którzy chętnie zostaną Twoimi darczyńcami.


26. Ułatw innym zrozumienie Twojej misji.

Ludzie rzadziej wspierają coś, czego tak naprawdę nie rozumieją. Nawet jeśli Twoja misja jest skomplikowana, znajdź sposób, aby wyjaśnić ją w jak najprostszy sposób.


Jeśli ktoś może wyjaśnić, co robisz. Jest większa szansa, że będzie Ciebie wspierał i opowiadał o Tobie innym.

 

Obowiązkowa lektura: Jak zbudować program wirtualnego wolontariatu na swojej stronie internetowej?

 
Jak zarabiać online?

Podtrzymywanie i rozwijanie relacji z darczyńcami (27-31)

Rozwijanie relacji z potencjalnym darczyńcą, może znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo, że ostatecznie zdecyduje się wesprzeć misję Twojej organizacji.


A kiedy otrzymasz darowiznę, to nie koniec. To dopiero początek.


27. Ułatw odwiedzającym Twoją witryn